Jednym z najczęściej stosowanych sposobów badania szczelności rur stalowych jest metoda hydrostatyczna. Polega ona na wypełnieniu rury wodą pod ciśnieniem i sprawdzeniu, czy nie ma wycieków. Aby przeprowadzić badanie, zamyka się oba końce rury i wlewa się do niej wodę, a następnie podnosi się ciśnienie wewnątrz rury, np. poprzez użycie specjalnych pomp. Ciśnienie wody powinno być większe od maksymalnego ciśnienia roboczego, jakie będzie panować w rurze w trakcie eksploatacji.
Następnie rura poddawana jest szczegółowej wizualnej kontroli, w której sprawdza się, czy na powierzchni rury nie pojawiły się jakieś pęknięcia, odpryski, wgniecenia czy inne uszkodzenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, gdzie dochodzi do złączeń rury z innymi elementami systemu rurociągowego, takimi jak zawory, kolana, itp. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieszczelności, konieczne jest ich naprawienie.
Po wykonaniu tych czynności, z rury usuwa się wodę, a następnie rura jest suszona, np. za pomocą sprężonego powietrza. Po wysuszeniu można wykonać dodatkowe testy, np. test ciśnieniowy, który pozwala na określenie, czy rura jest odporna na zmiany ciśnienia wewnątrz rurociągu.